niedziela, 9 października 2016

Kolorowanka o zakupach, czyli urocze "Akogare no omiseya san" by Chiaki Ida

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

Lubicie robić zakupy, chodzić po sklepach, oglądać wystawy? A może w dzieciństwie lubiliście bawić się w sklep? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to ta urocza kolorowanka z pewnością przypadnie Wam do gustu. Mowa tutaj o książce japońskiej rysowniczki Chiaki Ida "Akogare no omiseya san" 【憧れのお店屋さん】, co w wolnym tłumaczeniu oznacza sklepikarze, których podziwiam.


Bohaterką książki jest dziewczynka, wraz z którą podążamy miastem odwiedzając kolejne sklepy. Wdepniemy tutaj do księgarni, piekarni, cukierni, pracowni krawieckiej, szewca, zegarmistrza, sklepu dla artystów, sklepu meblowego, kawiarni, kwiaciarni, by wreszcie na końcu odwiedzić targ.

Podoba mi się w tej książce taki jej uporządkowany układ. Każdemu sklepowi, poza targiem, autorka poświęciła dokładnie sześć stron: dwa obrazki dwustronicowe i dwa obrazki jednostronicowe. Tylko targ ma trzy obrazki dwustronicowe. Daje to nam w sumie 11 zestawów do pokolorowania. Poniżej zestaw pracowni krawieckiej.
akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

Jak widać najpierw mamy pracownię z zewnątrz, następnie wnętrze pracowni, dziewczynkę w jakiejś interakcji ze sklepem i rzeczy charakterystyczne dla danego miejsca. Analogiczny układ został zastosowany do wszystkich sklepów.

Na początku książki, za stroną tytułową znajduje się wstęp od autorki, w którym pisze o inspiracji do narysowania tej kolorowanki, jaką były jej marzenia z dzieciństwa o zostaniu sklepikarzem. Poza tym znajdziemy tu też polecane przez Chiaki narzędzia do kolorowania, czyli przede wszystkim kredki, ale także media do malowania na mokro (choć należy z umiarem stosować tu wodę, bo papier choć dobrej jakości, to jednak nie jest wybitnie gruby). Poza tym autorka napisała też kilka słów o technice cieniowania kredkami i kilka porad dotyczących ogólnie kolorowania. Jedną z nich jest sugestia, by spróbować najpierw położyć spodnią warstwę koloru na mokro, a następie po wyschnięciu dopracować obrazek kredkami. Jakoś nigdy wcześniej świadomie nie próbowałam takiej techniki mieszanej i koniecznie muszę to zrobić.

"Akogare no omiseya san" tak jak większość książek japońskich, jest oprawiona w obwolutę z subtelnym, kolorowym obrazkiem na okładce, który doskonale oddaje styl całej kolorowanki. Pod obwolutą kryje się standardowo brązowa okładka z delikatnymi motywami z książki. Całość jest solidnie klejona i po rozłożeniu na płasko nic się nie rozpada. Delikatnie kremowy papier jest dobrej jakości i myślę, że bez większych obaw można zastosować na nim technikę wodną, o ile oczywiście nie zamierzamy dokładnie zalewać całej kartki.

Pod koniec książki autorka zamieściła obrazek z całą okolicą z perspektywy lotu ptaka. Budynki mają flagi z oznaczeniem, a dzięki legendzie na dole obrazka łatwo można rozpoznać, gdzie znajdują się sklepy, które odwiedziliśmy razem z dziewczynką. Ostatnim elementem w książce jest strona z trochę grubszego papieru z dwoma kartkami pocztowymi i siedmioma małymi karteczkami memo do wycięcia.

A tu jeszcze kilka przykładowych obrazków, które przypadły mi do gustu i myślę, że całkiem nieźle oddają klimat całej kolorowanki.
akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

akogare no omiseya san 憧れのお店屋さん

"Akogare no omiseya san" zauroczyło mnie subtelnym stylem autorki. Podoba mi się delikatność i spokój jakie wyczuwam w jej obrazkach. Myślę, że ta książka idealnie może spełniać funkcję antystresową kolorowanek dla dorosłych i z wielką przyjemnością wezmę się za jej kolorowanie :-)

Jeśli chcielibyście lepiej przyjrzeć się Chiaki Ida i jej innym pracom, zajrzyjcie na jej oficjalną stronę TUTAJ. Wprawdzie teksty są po japońsku, ale można tu obejrzeć wiele z jej obrazków nie tylko do kolorowania.

Co do dostępności, to niestety "Akogare no omiseya san" na chwilę obecną można nabyć tylko za pośrednictwem japońskiego Amazonu w cenie 1100 JPY. Jeśli chcielibyście to zrobić, a nie wiecie jak, zapraszam do lektury mojego wpisu z instrukcją obsługi tego portalu. KLIK.


[Edit 2016-11-20]
Dal tych, którym spodobała się kolorowanka Chiaki Ida, mam dobrą wiadomość, w lutym 2017 ukaże się jej anglojęzyczne wydanie pod tytułem "My Colorful Town". Okładka jak poniżej, a książkę można już zamówić w przedsprzedaży na Amazon DE w cenie 13,99 EUR ;-)

My Colorful Town Chiaki Ida


Jeśli chcielibyście zobaczyć pełną zawartość książki, zapraszam na filmik z przeglądem na moim kanale YouTube.

2 komentarze:

  1. Śliczna ta kolorowanka :D Kolejna do której szczerzy mi się buzia :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jest jeszcze druga tej autorki, która jeszcze bardziej mi się podoba ;-) Pewnie w najbliższym czasie też wrzucę o niej wpis :-)

      Usuń